Working test Resultat 2019

Open stake 1 september, Södertälje

Domare: Diana Stewens(UK), Birgitta Staflund-Wiberg(A), Peter Raneryd(NP), Tina Örnjäger(NP)

Antal startande hundar:18

1:e placerad: Jaktkulans Tor* SE43132/2015 // Tomas Söderström

2:e placerad: Reedsweeper's Blueberry * SE25815/2014//Marie Elgström Claesso

3:e placerad: Batmoors Legend Bliz * SE37691 /2017// Anna Ekström

4:e placerad: Reedsweeper's Sparrow * SE31831/2016// Ulf Andersson

 

 

Novice stake 31 augusti, Södertälje

Domare: Diana Stewens(UK), Birgitta Staflund-Wiberg(A), Peter Raneryd(NP), Tina Örnjäger(NP)

Antal startande hundar:18

1:e placerad: Thorsvi Rock Hill SE33259/2017//Anna Qvarfort

2:e placerad: Broadlaw Ivor * SE53090/2012// Tomas Söderström

3:e placerad: Streamlight's Phoebes Cornelia * SE31258/2017//Kajsa Fagerström

 

Open stake 18 augusti, Kiplingeberg

Domare: Jan Wiberg(A), Helena Lindström (NP) Fredrik Lindström(NP) och Thomas Söderström(NP)

Antal startande hundar: 15

1:e placerad: Reedsweeper's Blueberry * SE25815/2014//Marie Elgström Claesson

Novice stake 17 augusti, Kiplingeberg

Domare: Jan Wiberg(A), Helena Lindström (NP) Fredrik Lindström(NP) och Thomas Söderström(NP)

Antal startande hundar: 28

1:e placerad: Sea-Croft Ladybird * SE32891/2015//Birgitta Bernadotte

2:e placerad: Reedsweepers Strawberry * SE25819/2014//Maria Alm

3:e placerad: Sea-Croft Dark Lord * SE18979/2012//Cathrine Johansson

4:e placerad: Reedsweepers Blackcurrant * SE25813/2014//Ingrid Aksnes

CoM Blackbound Chorley * SE35426/2014//Maria Söder

 

Open stake 14 juli, Flen

Domare: Craig Perry(A), Shane Padbury(A), Lisa Falk(NP) och Paul Andersson(NP)

Antal startande hundar:18


1:e placerad: Streamlight's Cayos Mist * SE50402/2012//Cattis Tillius

2:e placerad: Batmoors Legend Bliz * SE37691 /2017 //Anna Ekström 

3:e placerad: Drumgoose Rancher * SE15291/2014//Peter Raneryd

4:e placerad: Reedsweeper's Sparrrow * SE31831/2016//Ulf Andersson

 

 

Novice stake 13 juli, Flen

Domare: Craig Perry(A), Shane Padbury(A), Lisa Falk(NP) och Paul Andersson(NP)

Antal startande hundar:24

1:e placerad: Limmerhultarnas Solkongur * SE54664/2013//Catharina Wiberg

2:e placerad: Cosmic Covers Bliss Performance * SE42594/2015//Camilla Goldfarb

CoM: Vindögats Akka * SE52242/2014// Sara Runesdotter

CoM: Serrara Sorrento SE29881/2015//Hans Richter

Open stake 16 juni, Lidhem

Domare: Andrew Slingsby(B), Jan Wiberg(A),Tomas Söderström (NP) och Håkan Rosvall (NP)

Antal startande hundar: 11

1:e placerad: Batmoors’ Artistic Mary J Blige * SE49115 //Annika Heckor

2:e placerad: Meadowlark River Fiddich * SE12750//Thomas Elebring/2016//

3:e placerad: Castlemans Tonga * SE41443/2015//Åsa Davidsson

COM:  GBFTW Meadowlark Humpty Dumpty * SE10876/2016//Katarina Ljungquist

COM: Andvikens In My Life * SE15426/2012//Harriet Almqvist

 

Novice stake 15 juni, Lidhem

Domare: Andrew Slingsby(B), Jan Wiberg(A),Tomas Söderström (NP) och Håkan Rosvall (NP)

Antal startande hundar: 14

1:e placerad: Drumgoose Diawl Bach * SE11285/2017//Äg:Birgitta Staflund-Wiberg F: Helena Bäck

 

 

Stations WT 8 juni, Sommarträffen

Domare : John Birkett (A), Rob Ainslie(A), Anders Larsson (NP), Håkan Rosvall (NP) och Tomas Söderström (NP)

Antal startande hundar Puppy:7  Novice:24  Open:10

Puppy

1:e placerad: Carmals olympic victory * SE22328/2018 //Bitte Härnlund
2:e placerad: Kosta Klövers Tindra * SE12803/2018//Gunilla Hemström
3:e placerad: Yesrieve’s Omnia Vincit Amor* SE48414/2017//Nina Johansson

Novice

1:e placerad: Stenbury Black Lady Love// Göran Davidsson
2:e placerad: Black Lanxa Woddy Callit * SE19565/2017//Christel Axelsson
3:e placerad: Meadowlark Water of Ae * SE12752/2016//Pontus Karlsson

Open

1:e placerad: Searover Bass Q’Exter * SE25767/2013// Gudrun Anstren
2:e placerad: Meadowlark edzell* SE13930/2013//Håkan svensson
3:e placerad: Meadowlark Pro Patria * SE35819/2015//Helena Bäck

 

 

 

Open stake 12 maj, Norrköping

Domare: Jan Wiberg (A), Birgitta Staflund Wiberg (A) , Katarina Ljungquist( NP) och Fredrik Lindström(NP)

Antal startande hundar: 14

1:e placerad: Annaloughan Ace * SE11698/2017// Tina Örnjäger

2:e placerad: SEJCH SEJACH NOJCH Reedsweeper's Tex Takida* SE17234/2012//Helena Lindström

3:e placerad:Andvikens In My Life* SE15426/2012 // Harriet Almqvist

CoM: Reedsweeper's Sparrow * SE31831/2016 // Ulf Andersson

CoM: Blackthorn Praecipua* SE48682/2015// Lajla Rydberg

 

Novice stake 11 maj, Norrköping

Domare: Jan Wiberg (A), Birgitta Staflund Wiberg (A) , Katarina Ljungquist( NP) och Helena Lindström (NP)

Antal startande hundar:19

1:e placerad: Starsholmas Solway * SE29458/20016// Marie-Louise Gissberg

2:e placerad: Cosmic Covers Bliss Performance * SE42594/2015 // Camilla Goldfarb

CoM: Reedsweepers Milos Chili * SE20085/2015 // Äg:Sara Sundblom F:Alva Sundblom

Open stake 5 maj Åtorp

Domare: Ally Kennedy (B panel), David Logan (B panel) , Paul Andersson(NP) och Tomas Söderström(NP)

Antal startande hundar:14

1:e placerad:Meadowlark Sneezy * SE23516/2015 // Maria Andersson

2:e placerad: Meadowlark Pro Patria * SE35819/2015 // Helena Bäck

3:e placerad: Streamlight's Cayos Mist * SE50402/2012 // Cattis Tillius

CoM: Starsholma Solway * SE29458/2016 //Marie-Louise Gissberg

Open stake 5 maj Falkenberg

Domare: Peter Smith (B panel), Thomas Hughes( A), Anders Larsson (NP) och Håkan Rosvall (NP)

Antal startande hundar: 10

1:e placerad:Meadowlark Pergite * SE35818/2015// Birgitta Staflund-Wiberg

2:e placerad:Guldkullens Clyde Ashgil // Marlene Edvinsson

3:e placerad:Meadowlark Monkfish * SE15761/2014 // Birgitta Staflund-Wiberg

 

 

 

 

Novice stake 4 maj, Falkenberg

Domare: Peter Smith (B panel), Thomas Hughes( A) , Anders Larsson (NP) och Håkan Rosvall (NP)

Antal startande hundar: 13

1:e placerad: Carmals full metall jacket * SE1583/2015// Bitte Härnlund

2:e placerad:Roekull Olgas Wilda * SE42822/2016// Lena Nyman

 

Novice stake 27 april Koholma

Domare: Roger Phillips(A), Matt Gould(A), Anders Larsson (NP) och Sofia Palmqvist (NP)

Antal startande hundar:14

1:e placerad Searover Bass Q’Exter * SE25767/2013// Gudrun Anstren

2:e placerad Blackbound Carnock* SE35428/2014// Märta Segerström

Stations WT Puppy 27 april Koholma

Domare: Roger Phillips(A),  Matt Gould(A), Anders Larsson (NP) och  Sofia Palmqvist (NP)

Antal startande hundar: 6

1:e placerad Yesrieve’s Omnia Vincit Amor * SE48414/2017 // Nina Johansson

Stations WT Puppy 13 april. Lilla Träskaten

Domare:Paul Toal( A), Roger Phillips(A) , Birgitta Staflund-Wiberg(A) Helena Lindström (NP) och  Tomas Söderström (NP)

Antal startande hundar:15

1:e placerad Reedsweepers Dandilion * SE20829/2017//Sara Sundblom

2:eplacerad Reedsweepers Speedster * SE25303/2017//Äg: Sara Sundblom F: Ida Hovberg

3:e placerad  MIRACLE * SE57549/2017 //Petra Waleij

 

Stations WT Novice 13 april. Lilla Träskaten

Domare:Paul Toal( A), Roger Phillips(A) , Birgitta Staflund-Wiberg(A) Helena Lindström (NP) och  Tomas Söderström (NP)

Antal startande hundar:24

1:e placerad Ivanthes first Red Strawberry SE 52866/2016//Kari Jonassen

2:e placerad Falloch hills Aragorn of Skoj * S61729/2009// Lotta Byström

3:e placerad Qurious Rigg * SE29950/2016 //Lisa Falk

Stations WT Open 13 april. Lilla Träskaten

Domare:Paul Toal( A), Roger Phillips(A) , Birgitta Staflund-Wiberg(A) Helena Lindström (NP) och  Tomas Söderström (NP)

Antal startande hundar:9

1:e placerad Meadowlark Morton *13933/2013// Tina Örnjäger

2:e placerad Eldfell * SE46171/2013 //Elisabeth Wellander

Open stake 7 april Knislinge

Domare: Mark Demaine(A) ,Carole Clark, Sofia Palmqvist (NP) och Anders Larsson(NP

Antal startande hundar:15

1:e placerad Meadowlark Edzell * SE13930/2013//Håkan Svensson 

2:e placerad Meadowlark River Fiddich * SE12750/2016//Thomas Elebring

3:e placerad Drumgoose Klinkhammer * SE10322/2016// Jan Wiberg

Novice stake 6 april Knislinge

Domare: Mark Demaine(A) ,Carole Clark, Sofia Palmqvist (NP) och Anders Larsson(NP

Antal startande hundar:13

2:e placerad Meadowlark mr big * SE36353/2016//Håkan Svensson

Novice stake 30 mars, Moheda

Domare: Niels Henrik Hansen (A), Vanessa King (A),  Anders Larsson (NP) och Tomas Söderström (NP)

Antal startande hundar: 14

1:e placerad Justlike Red Cloud * SE 30473/2011// Göran Davidssom

2:e placerad Stripehead Duke * DK14725/2015//Lene Hobert

CoM Minnows Must  Be Enya  * SE31575/2013//Susanne Arvidsson

CoM Flatterhaft Licence To Kill * SE25720/2012//Äg:Anna Elebring F; Thomas Elebring

CoM Meadowlark Ma Baker // Äg: Lasse Bäck F: Helena Bäck