Working test resultat 2022

Novice test 9 april, Vanås

Domare: Diana Stevens (B-panel), Nathan Laffy (B-panel), Sofia Palmqvist (B-panel), Sara  Sundblom (NP)

Antal startande hundar: 18

1:a placerad: Tyron Missouri At Drumgoose, förare Anders Larsson
2:a placerad: Line Up Leeds Castle, förare Pia Larsson
CoM: Meadowlark Many Rivers To Cross, förare Marie Elebring

 

Open test 10 april, Vanås

Domare: Diana Stevens (B-panel), Nathan Laffy (B-panel), Sofia Palmqvist (B-panel), Sara  Sundblom (NP)

Antal startande hundar: 12

1:a placerad: Meadowlark Black Grouse, förare Thomas Elebring
2:a placerad: Tyron Missouri at Drumgoose, förare Anders Larsson
3:e placerad: Meadowlark River Fiddich, förare Thomas Elebring
4:e placerad: Drumgoose Klinkhammer, förare Birgitta Staflund Wiberg

CoM: Castlemans Tonga, förare Åsa Davidsson
CoM: Annaloughan Ace, förare Tina Örnjäger

Novice test 16 april, Östanå

Domare: Birgitta Staflund Wiberg (A-panel), Julia Reed (B-panel), Clare Baker (B-panel), Lisa Falck (NP)

Antal startande hundar: ?

1:a placerad: Perdix Gundogs The Logical Song, förare Annelie Holmström, tilldelades även pris för bästa markör Fidos vandringspris.
CoM: Reedsweper’s Spectre, förare Anna Wistedt

Open test 17 april, Östanå

Domare: Birgitta Staflund Wiberg (A-panel), Julia Reed (B-panel), Clare Baker (B-panel), Lisa Falck (NP)

Antal startande hundar: ?

1:a placerad: Annaloughan Ace, förare Tina Örnjäger

Novice test 30 april, Laholm

Domare: Roger Wade (A-panel), Mark Polly (A-panel). Jens Palmqvist (NP) och Kris Camps (NP).

Antal startande hundar: 15

1:a placerad: Sea-Croft Nice n’Shiny, förare Malin Elving
2:a placerad: Bjoljahn Maddie, förare Michael Andersen
3:e placerad: Line Up Duchess, förare Sofia Palmqvist
4:e placerad: Seahill High Wind Iago Tamoka, förare Lars Mejlby

CoM: Yesrieve’s Heaven, förare Nina Johansson
CoM: Markalyckans Pinot Noir, förare Benedicte Cappelen

Open test 1 maj, Laholm

Domare: Roger Wade (A-panel), Mark Polly (A-panel). Jens Palmqvist (NP) och Kris Camps (NP).

Antal startande hundar: 11

1:a placerad: Anniegetyourgun Little Jake, förare Christoffer Johansson
2:a placerad: Line Up Duchess, förare av Sofia Palmqvist
3:e placerad: Meadowlark Ice Pick Willie, förare Camilla Bladin
4:e placerad: Line Up Leeds Castle, förare Pia Larsson
CoM: Meadowlark Black Grouse, förare Thomas Elebring
CoM: Roekull Olgas Wilma, förare Lena Nyman

Novice test 7 maj, Norrköping

Domare: Roddy Forbes (A-panel), Les McLean (A-panel), Thomas Söderström (B-panel), Håkan Rosvall (NP)
Antal startande hundar: 12
1:a placerad Copperbirch Rubel, förare Gabrielle Trozelli.
1:a placerad förärades även ett vandringspris.

Open test 7 maj, Norrköping

Domare: Roddy Forbes (A-panel), Les McLean (A-panel), Thomas Söderström (B-panel), Håkan Rosvall (NP)

Antal startande hundar: 14

1:a placerad Drumgoose Klinkhammer, förare Birgitta Staflund-Wiberg
2:a placerad Jaktkulans Krut, förare Louise Adler
3:e placerad Stenbury Black Thunder, förare Gunni Widstrand
4:e placerad Copperbirch Rubel, förare Gabrielle Trozelli

 

Novice test 14 maj, Lidhem

Domare: Wayne Mitchell (A-panel), Simon Capstick (B-panel), Sara Sundblom (NP) och Håkan Rosvall (NP)

Antal startande hundar: 20

1:a placerad: Miss Bossings Merlin, förare Marlene K Edvinsson
2:a placerad: Black Lanza Woody Callit, förare Christel Axelsson

Open test 15 maj, Lidhem

Domare: Wayne Mitchell (A-panel), Simon Capstick (B-panel), Sara Sundblom (NP) och Håkan Rosvall (NP)

Antal startande hundar: 15

1:a placerad: Meadowlark Garstang Blue, förare Birgitta Staflund-Wiberg
2:a placerad: Autumnwillow Kerstrel, förare Kim Sörensen
3:e placerad: Drumgoose Klinkhammer, förare Birgitta Staflund-Wiberg
CoM: Line Up Leeds Castle, förare Pia Larsson

Novice test 21 maj, Åtorp

Domare: Craig Perry, Matt Gould, Tina Örnjäger och Thomas Söderström
Antal hundar: 14
1:a placerad: Cosmic Covers Mills Jaywalker, förare Camilla Goldfarb
2:a placerad: Vindögats Liddel Water, förare Monika Näsström
3:e placerad: Cosmic Covers Axa Gun's and Roses, förare Martina Carlén
4:e placerad: Brufinn Ice Lady, förare Siw Ruden

Open test 22 maj, Åtorp

Domare: Craig Perry, Matt Gold, Tina Örnjäger och Thomas Söderström

Antal startande hundar: 11

1:a placerad: Meadowlark Sneezy, förare Maria Andersson
2:a placerad: Meadowlark Ma Baker, förare Helena Bäck
3:e placerad: Meadowlark Pro Patria, förare Lars Bäck
4:e placerad: Pilens Hydra, förare Marie Niklasson

Novice test 21 maj, Ulkeröd

Domare: Lee Hayman, Paul Hasney, Håkan Rosvall och Thomas Elebring

Antal startande hundar: 11

1:a placerad: Pilens Ester Blenda, förare Birgitta Berg
CoM: Fågelfinnarens Purdey, förare Peter Larsson
CoM: Bohemianchic Shiraz, förare Claudia Froreich

Open test 22 maj, Ulkeröd

Domare: Lee Hayman, Paul Hasney, Håkan Rosvall och Thomas Elebring

Antal startande hundar: 10

1:a placerad: Castlemans Tonga, förare Åsa Davidsson
2:a placerad: Meadowlark Ice Pick Willie, förare Camilla Bladin
3:e placerad: Meadowlark Garstang Blue, förare Birgitta Staflund-Wiberg
4:e placerad: Searover Fames Larry, förare Christina Boltorp 

Novice test 18 juni, Falkenberg

Domare: Kevin Doughty (A-panel), Brian Chesser (B-panel), Kris Camps (NP), Thomas Elebring (NP)
 
Antal startande hundar: 13

1:a placerad: Roekull Fox Gazz, förare Anders Larsson
CoM: Line Up Highclere Castle, förare Ingela Lennartsson

Open test 19 juni, Falkenberg

Domare: Kevin Doughty (A-panel), Brian Chesser (B-panel), Kris Camps (NP), Thomas Elebring (NP)

Antal startande hundar: 15

1:a placerad: Line Up Leeds Castle, förare Pia Larsson
2:a placerad:  Drumgoose Klinkhammer, förare Birgitta Staflund-Wiberg
3:e placerad: Tyron Missouri At Drumgoose, förare Anders Larsson
4:e placerad: Meadowlark Garstang Blue, förare Birgitta Staflund-Wiberg